3 listopada 1984 roku nie było żałoby narodowej

3 listopada 1984 roku. Sobota. Zimno, szaro, deszczowo. Polacy w żałobie. Nie, nie ogłoszono żałoby narodowej, bo kimże był dla czerwonych władz jakiś tam ksiądz by ogłaszać po nim żałobę narodową? Co innego dziś! Po ostatnim komunistycznym premierze, choć media wolą pamiętać wyłącznie jego premierostwo po wyborach z czerwca 1989 roku – pierwsze „nie komunistyczne”.

 

Pogrzeb Jerzego Popieluszki - trumna

3 listopada 1984 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Jerzego Popiełuszki, błogosławionego księdza, kapelana warszawskiej „Solidarności”, brutalnie zamordowanego przez esbeków, którym po wstawiennictwie Kiszczaka złagodzono kary. Do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przyszło kilkaset tysięcy ludzi. Ksiądz prałat Teofil Bogucki powiedział wówczas: „Ziemia polska otrzymała nowego bohatera, narodowego i nowego męczennika. Na taki pogrzeb, z udziałem Kardynała Prymasa, biskupów i nieprzeliczonej rzeszy wiernych zasługuje tylko człowiek wielki i święty. Ocenę zostawmy najwyższemu Bogu…”

Pogrzeb Jerzyego Popieluszki 3 listopada 1984 rok
Pogrzeb Jerzyego Popieluszki 3 listopada 1984 rok

Dziś, 29 lat po pogrzebie księdza Popiełuszki, 3 listopada 2013 roku, obowiązuje żałoba narodowa po zmarłym 28 października Tadeuszu Mazowieckim. Dziś także, w niedzielę, odbędzie się jego pogrzeb. Na życzenie władz Rzeczpospolitej, powinny stawić się na nim tysiące ludzi. Miejsca w pierwszym rzędzie tej tragifarsy zajmą oczywiście prezydent, premier i ich koledzy, koleżanki. Jeśli na pogrzeb chciałby przyjść jakiś szary obywatel, niech uważa, jako „faszysta” może zostać z lekka zwiplerowany. Takie czasy…

Polecam: Pogrzeb Popiełuszki – unikalny film (Warsztaty TV)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s