Zobacz kosmos na własne oczy!

 

Największym wydarzeniem roku 2013 jest spodziewany przelot komety ISON (inaczej C/2012 S1), która już wiele miesięcy temu została okrzyknięta przez naukowców kometą stulecia – jako jedna z najjaśniejszych komet w historii.

„Astronomy Now”, największy brytyjski magazyn astronomiczny, nazwał oczekiwanie na pojawienie się komety „zdarzeniem, które dzieje się raz w życiu cywilizacji”, które może przyćmić słynną kometę Halle – Bopp z 1997 roku. Kometa już jest widoczna gołym okiem, 28 listopada zbliży się do Słońca na bardzo bliską – w kategoriach astronomicznych – odległość 1,8 mln km, a najbliżej Ziemi powinna się znaleźć w okolicach Bożego Narodzenia.

21-80Na półkach księgarskich pojawił się prawdziwy rarytas, który z pewnością pomoże przygotować się na to wydarzenie – „Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi”, książka o przyrodzie w jej największej, astronomicznej skali. Niezwykle dużo jest w niej wskazówek umożliwiających podejmowanie samodzielnych poszukiwań odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Ziemi i nieba. Wskazówki te to opisy możliwych do wykonania w warunkach domowych obserwacji, które prowadzą do niezwykle ważnych przyrodniczych wniosków i czynią z tej książki pozycję unikatową.

W nocie od wydawcy (Wydawnictwo Naukowe PWN) czytamy: „Zapraszamy do fascynującej podróży wokół Ziemi. Powtórz obserwacje, które doprowadziły Kopernika do jego odkrycia. Naucz się rozpoznawać planety na rozgwieżdżonym niebie i zaobserwuj ich ruch. Popatrz na świat od nowa, sceptycznie, niezupełnie dowierzając podręcznikowej wiedzy, tak jakbyś poznawał go po raz pierwszy. Zobacz kosmos na własne oczy”.

Tę wspaniale ilustrowaną książkę swoim patronatem objęli: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Urania.

 

 

Andrzej Branicki, „Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi”

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, Wyd. 1, s. 480, opr. miękka, 16,8×23,8 cm, cena 44,90 zł

Termin wydania: 18.11.2013 r.

 

Źródło: SIZ PAP, Wydawnictwo Naukowe PWN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s