Informacja sterowana w Rosji

Służba Prasowa Prezydenta Rosji poinformowała wczoraj, że Putin podpisał dekret o likwidacji agencji RIA-Nowosti i radia Głos Rosji i utworzeniu na ich bazie agencji Rossija Siegodnia (Rosja Dzisiaj), którą poprowadzi usłużny i lojalny wobec Kremla, znany z ultrakonserwatywnych poglądów Dmitrij Kisielow. Zadaniem nowej agencji jest „prezentowania za granicą polityki i życia społecznego Federacji Rosyjskiej”.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Jeden z głównych opozycjonistów Putina, Aleksiej Nawalny napisał na Twitterze: „propaganda państwowa powinna mieć swoją twarz. Kisielow pasuje idealnie. Byłoby o wiele gorzej, gdyby Putin wyznaczył kogoś przyzwoitego. A tutaj wszystko jest jasne”.

W ubiegłym tygodniu, 4 grudnia, Nawalny został pozbawiony status adwokata.

Ale za to Siergiej Iwanow, szef administracji Putina twierdzi, że Rosja prowadzi samodzielną politykę i twardo broni swoich interesów narodowych.

– Nie jest łatwo tłumaczyć to światu, jednak czynić to trzeba – mówił Iwanow. – Trzeba mówić prawdę, używając współczesnego języka i najnowszych technologii – skomentował zmiany w rosyjskich mediach.

Jerzy Malczyk, dziennikarz PAP, napisał w korespondencji z Moskwy, że niektórzy komentatorzy uznali obecną reformę za powrót do modelu z czasów ZSRR. W Związku Radzieckim za informacje odpowiedzialna była czerwona agencja TASS. Dziś ta sama agencja nazywa się ITAR-TASS.

TASS i ITAR-TASS zajmowały się informowaniem o wydarzeniach wewnątrz kraju – najpierw ZSRR i później Federacji Rosyjskiej. Ale była też agencja dostarczająca informację za granice ZSRR czyli Radzieckie Biuro Informacyjne (Sowinformbiuro), utworzone w 1941 roku, które 20 lat później zostało przekształcone w agencję APN. I tak przez kolejne 30 lat, agencja wysyłała w świat depesze o sytuacji w Związku Radieckim. W 1991 roku z APN wyłoniła się RIA-Nowosti, zlikwidowana wczoraj dekretem Putina.

Jerzy Malczyk w korespondencji z Moskwy pisze także:

– Mianowany szefem nowej agencji 59-letni Kisielow, sztandarowy komentator państwowej telewizji Rossija, jest znany z kontrowersyjnych wystąpień. W sierpniu w jednym z odcinków prowadzonego przez siebie talk-show „Proces historyczny” wyraził przekonanie, że organy osób homoseksualnych nie nadają się do transplantacji i powinny być palone. Z kolei w niedzielę w magazynie publicystycznym „Wiesti Niedieli” w bezprzykładny sposób zaatakował ministra spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellego za jego niedawną wizytę w Kijowie. „Dla pozostającego w jednopłciowym związku małżeńskim Westerwellego spotkanie na Majdanie z braćmi Kliczko było wielkim wydarzeniem” – oświadczył. „Ogrzany, a może nawet przegrzany ciałami atletów wagi ciężkiej, minister oświadczył: ‘Ukraina powinna być na pokładzie Europy, dlatego że wiele nas łączy’„. Tydzień wcześniej – również w programie „Wiesti Niedieli” – prokremlowski komentator wyraził pogląd, że protestami w Kijowie kierują Szwecja, Litwa i Polska, które w ten sposób chcą odpłacić Rosji za klęskę w bitwie pod Połtawą w 1709 roku.

RIA-Nowosti to największy państwowy holding medialny w Rosji. W jego skład wchodzą też: agencja informacji gospodarczych Prime, agencja informacji prawniczych i sądowych RAPSI, agencja informacji sportowych R-Sport, agencja ratingowa Rating, wydawana w języku rosyjskim i angielskim gazeta „Moskowskije Nowosti”, ponad 40 stron internetowych prowadzonych w 22 językach, a także sieć multimedialnych centrów prasowych w Federacji Rosyjskiej i za granicą.

Na swoją działalność RIA-Nowosti w 2013 roku otrzymała z budżetu państwa prawie 3 mld rubli (90 mln dolarów).

Od 2005 roku jako spółka-córka RIA-Nowosti funkcjonuje już ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna Russia Today (Rosja Dzisiaj – RT). Na razie nie wiadomo, czy obecna reorganizacja dotknie również RT.

Źródło: Jerzy Malczyk, korespondencja z Moskwy, PAP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s