12 mln zł kary dla Providenta

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył w sumie prawie 13 mln zł kar dla parabanku Provident Polska za nieinformowanie klientów o dodatkowych opłatach oraz wprowadzanie w błąd w reklamach. Provident odwoła się od decyzji UOKiK.

Prezes Urzędu, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, wydała dwie decyzje o ukaraniu Providenta ponieważ ten nie wywiązywał się z obowiązków informacyjnych oraz wprowadzał w błąd w reklamach. Za uchylanie się od obowiązku informacyjnego Provident musi zapłacić 12,3 mln kary, a za trefne reklamy – 480 tys. zł.

Parabank i jego paraoferta

Provident oferuje m.in. pożyczki z obsługą w domu, czyli takie, gdy pracownik firmy dostarcza pieniądze wprost do domu klienta i w ten sam sposób odbiera raty. I nie jest to wyra jakiejś szczególnej galanterii Providenta. Za tę usługę spółka pobiera dwie potężne opłaty: tzw. dodatkową opłatę przygotowawczą za uruchomienie opcji obsługi pożyczki w domu i dostarczenie gotówki do domu klienta i drugą – opłatę za obsługę pożyczki w domu (wynagrodzenie agenta za odbiór rat).

Symulacja pożyczki

Założenie 1

Pożyczka 1000 zł na 30 tygodnie (Provodent prowadzi rozliczenia z klientami w okresach tygodniowych) z opcją spłaty przelewem bankowym

  • rata tygodniowa: 42,66 zł
  • całkowita suma do spłaty: 1.279,77 zł
  • RRSO: 123,80%

Założenie 2

Pożyczka 1000 zł na 30 tygodnie (Provodent prowadzi rozliczenia z klientami w okresach tygodniowych) z opcją Obsługa Domowa

  • rata tygodniowa: 57,02 zł
  • całkowita suma do spłaty: 1.710,31 zł
  • RRSO: 138,30%

Objaśnienia Providenta: Całkowita kwota pożyczki – 1000,00 zł; łączna kwota odsetek – 127,13 zł; opłata przygotowawcza – 116,00 zł; roczna stopa oprocentowania – 16%; czas obowiązywania umowy – 60 tyg.; wysokość tygodniowych rat: 32,73 zł; całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta – 1403,13 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – 84,6%; łączne zobowiązanie do spłaty – 1963,53 zł; Spłata kredytu jest zabezpieczona ubezpieczeniem. Koszt ubezpieczenia Amplico Life S.A. w razie nie przedstawienia przez Klienta indywidualnej polisy o zakresie ubezpieczenia pokrywającym się z zakresem ubezpieczenia Amplico Life S.A. – 160 zł; Reprezentatywny przykład uwzględnia dobrowolną usługę odbioru rat w domu.

Źródło: kalkulator pożyczkowy dostępny na stronie http://www.provident.pl/

Pierwsza decyzja – niewywiązanie się z obowiązków informacyjnych

Zgodnie z prawem, przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki, a takich właśnie udziela Provident, klient musi zostać poinformowany na specjalnym formularzu o wszystkich kosztach związanych z udzieleniem pożyczki. Wątpliwości Urzędu wzbudziły formularze informacyjne przedsiębiorcy, które nie zawierały w rubryce „koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/i ponieść w związku z umową o kredyt” wymaganych przez prawo informacji. Postępowanie przeciwko Provident Polska w tym zakresie zostało wszczęte w czerwcu 2013 roku.

Atrakcyjność Providenta ukazywana w reklamach był złudna, ponieważ firma nie uwzględniła w całkowitym koszcie pożyczki i w rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania kilku elementów, m.in. horrendalnych kosztów opłaty za obsługę klienta w domu oraz dodatkowej opłaty przygotowawczej.

– Zgodnie z prawem, przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki klient musi zostać poinformowany na specjalnym formularzu o wszystkich kosztach związanych z udzieleniem pożyczki – czytamy w komunikacie. – Wątpliwości wzbudziły formularze informacyjne przedsiębiorcy, które nie zawierały w rubryce „koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/i ponieść w związku z umową o kredyt” wymaganych przez prawo informacji.

Urząd ustalił, że przedsiębiorca nie podaje w punkcie formularza określającym koszty pożyczki informacji o opłacie za jej obsługę w domu i o tzw. dodatkowej opłacie przygotowawczej. Ponadto, opłaty te nie są uwzględnianie w całkowitym koszcie pożyczki oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania.

– W związku z tym konsument nie wie, ile będzie go kosztować pożyczka. Nie jest także w stanie rzetelnie porównać innych ofert – powiedziała Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

 

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona w tej decyzji kara na Provident Polska wyniosła 12 355 597 zł. Decyzja nie jest prawomocna – spółka ma prawo się od niej odwołać do sądu.

 

Druga decyzja – reklama wprowadzająca w błąd

Wątpliwości Urzędu wzbudziły również reklamy Providenta z lutego 2013 r, w których ten informował, że klient może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. I tu kolejny ZONK. Provident „zapomniał” dodać, że prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni dotyczy każdej umowy o kredyt konsumencki, czyli pożyczek Providenta również.

– Ustawowe uprawnienie przedstawiono jako cechę wyróżniającą ofertę spółki, co wprowadzało konsumentów w błąd – wyjaśniają eksperci UOKiK. – Ponadto, reklama sugerowała, że zgodnie z raportem Urzędu, umowy spółki Provident Polska są jednymi z najlepszych na rynku kredytów konsumenckich (…)

Tymczasem, raport UOKiK przedstawia jedynie wyniki przeprowadzonej kontroli obecnych na rynku wzorców umownych. Urząd nigdy nie stworzył rankingu oraz rekomendacji dla konsumentów – co podkreśliła Małgorzata Cieloch.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła 484 509 zł. Spółka odwołała się od tej decyzji do sądu.

A Provident na to – Nie możliwe!

Natomiast Roman Jamiołkowski z biura prasowego Providentaw oświadczeniu przesłanym do PAP poinformował, że spółka otrzymała informację od Urzędu w Wigilię.

– Dla zachowania przejrzystości, podzieliliśmy się z rynkiem i która pojawiła już się w mediach. Tak jak już komentowaliśmy to w ostatnich dniach, jesteśmy zdziwieni decyzją urzędu – napisał.

Jamiołkowski podkreślił, że firma stosuje najwyższe standardy w umowach.

– To nasz najwyższy priorytet i nie może być tu mowy o jakichkolwiek kompromisach. Według naszej oceny naliczania całkowitego kosztu kredytu jest zgodny z obowiązującym prawem polskim i unijnym, dlatego odwołamy się w tej sprawie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – dodał.

Postępowanie przeciwko Provident Polska zostało wszczęte w czerwcu 2013 roku.

Rekordowa liczba zawiadomień do prokuratury i wysokość kar

W 2013 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył 78 zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby działające na rynku finansowym. To o jedną trzecią więcej niż w 2012 roku, kiedy UKNF złożył 59 zawiadomień.

Najwięcej zawiadomień (22) dotyczyło prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób. O jedno zawiadomienie mniej (21) UKNF złożył ws. dokonywania manipulacji instrumentem finansowym (wyk. 1).

 KNF - Liczba zawaidomień do prokuratury - wykr 1

Złożone przez UKNF w 2013 roku 78 zawiadomień do prokuratury to rekordowa liczba w ostatnich pięciu latach i była ona wyższa o 19 w stosunku do roku poprzedniego (wyk. 2).

KNF - Liczba zawaidomień do prokuratury - wykr 2

W sprawach z zawiadomień UKNF w 2013 roku wniesiono 9 aktów oskarżenia, z tego 3 dotyczyły rynku kapitałowego, 4 rynku bankowego, a 2 dotyczyły innych przepisów prawa.

W omawianym okresie w sprawach z zawiadomień UKNF zapadło 13 wyroków, z tego 10 dotyczyło rynku kapitałowego, a 3 rynku bankowego.

Rekordowa wartość kar pieniężnych

W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała 46 decyzji w przedmiocie nałożenia kar pieniężnych na podmioty z rynku finansowego. Ich łączna wysokość była rekordowa i sięgnęła 22 321 000 zł (wyk. 3). Dodatkowo KNF wydała również 4 decyzje w odniesieniu do maklerów papierów wartościowych (w 3 przypadkach – zawieszenie na okres 12 miesięcy uprawnień maklera papierów wartościowych, a w 1 – zawieszenie uprawnień na 2 lata).

 KNF - Liczba i wysokość kar pieniężnych - wykr 3

Uwzględniając decyzje wydane w ramach postępowań odwoławczych, łącznie w sprawach dotyczących kar administracyjnych wydano 94 decyzje.

Źródło: UOKiK, PAP, KNF, Provident Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s