Szajba świąteczna – styczeń

Rok dopiero się zaczął, a ja już, przez roztargnienie, przegapiłam niezwykłe święta. Trzy dni temu np., Dzień Sprzątania Biurka i Dzień Wzajemnej Adoracji. Wczoraj Dzień Wikipedii. Dziś święto dla twardzieli: Dzień Pikantnych Potraw.

Kalendarz - styczeń 2014

Kalendarz zwykle przypomina o świętach państwowych i kościelnych, dniu babci, dziadka, mamy i taty. Są jednak kalendarze, które przypominają o nietypowych świętach (używam słowa „święto” bo żadne inne nie przychodzi mi do głowy). Bladego pojęcia nie mam kto i w jakim celu wymyśla i ogłasza większość z nich, np. Dzień Tira (27 sierpnia), Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości (24 lipca) czy Dzień Spania w Miejscach Publicznych (26 lutego).

Styczeń

Jeśli sądzicie, że 1 stycznia to wyłącznie wolne po Sylwestrowej popijawie to jesteście w błędzie. Pierwszego dnia roku w kalendarzu świąt nietypowych pobłyskują aż są 3 okazje: Światowy Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju i Dzień Domeny Publicznej. Tego kaca zapewne wielu balangowiczów obświętowuje dość dogłębnie. O pozostałych dwóch świętach pomilczę.

Dla uspokojenia skołatanych nerwów po Dniu Kaca – kilka dni przerwy. I oto już 6 stycznia, po krótkiej i zdawkowej wymianie uprzejmości z Trzema Królami, świętowanie rozpoczynają filateliści w Dzień Filatelisty. A dzień później, 7 stycznia, wszyscy wspólnie świętujemy… Dzień Dziwaka bo każdy ma jakiegoś bzika, co już lata temu zauważyły Fasolki.

 

9 stycznia – pełna powaga – Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Liga rządzi, Liga radzi… A nie, to nie z tej bajki.

Nakręceni ekologicznie, odpoczywamy jeden dzień, by już 11 stycznia ponownie rozpocząć świętowanie, ale kulturalnie i ekologicznie bo to Dzień Wegetarian.

 

13 stycznia pełna spina mimo święta, szmata w garść i do roboty, nie ma to tamto – Dzień Sprzątania Biurka. I wespół w zespół w Dzień Wzajemnej Adoracji. Potem krótka drzemka, nie za długo, bo 14 stycznia wypada pocierpieć. Z miłości. Tak, tak, do Walentynek jeszcze miesiąc, trzeba poćwiczyć w skrytości serca, a najlepiej robić to w Dzień Ukrytej Miłości i Dzień Osób Nieśmiałych.

 

15 stycznia święto obchodzi największa encyklopedia niezweryfikowanych wiadomościami, tzw. źródło ignorantów – Dzień Wikipedii.

Umęczeni intelektualnym wysiłkiem jak przystało na wikipedystów, 16 stycznia świętujemy przy stole. Ale uwaga, to będzie diabelska biesiada w Dzień Pikantnych Potraw. Nie koniecznie Halal, z resztą, jak kto woli, ale warto się przygotować do dyskusji, która już 17 stycznia. Tego dnia będziemy prowadzić dialog bo to Dzień Dialogu z Judaizmem.

Jest też coś dla naszych milusińskich. 18 stycznia rozumy chowamy do szuflady, by nie urazić solenizanta – misia o bardzo małym rozumku. W Dzień Kubusia Puchatka razem z dziećmi pląsamy w rytm mruczanek np. takich: jak to miło pszczółką być… Tego dnia wypada mieć lekką nadwagę. Niektórzy przygotowują się do tego latami.

Miło było? Wracamy na ziemię.

 

19 stycznia łapiemy za łopaty i odśnieżamy. Jak nie ma śniegu, to machamy na sucho bo w Światowy Dzień Śniegu wypada. Dobrze byłoby zrobić bałwana, ale to nie jest konieczne. Bałwanów i tak jest pod dostatkiem, nie ma sensu dorabiać nowych. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie czynności wykonujemy na baczność, nawet jeśli jest nie wygodnie. I dokładnie, bez kombinowania bo prokurator patrzy. Wojskowy prokurator patrzy gdyż ma Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej. Jak nie świętuje nie musi patrzeć, co z resztą z lubością trenuje.

Przerwa.

Nie za długa.

1 dzień.

 

21 stycznia nosimy na rękach babcie. Wszystkie babcie nasze są, więc nosimy wszystkie. Dzień później, 22 stycznia, zmiana. Puszczamy babcie i nosimy dziadków. Laurki, piosenki, deklamowane wierszyki, wszystko się zapewne dziadkom spodoba.

I tak wyświętowani dożywamy kolejnego święta. 23 stycznia nie używamy woreczków bo to Dzień bez Opakowań Foliowych. Śmieci wciskamy do kieszeni bo nie wypada do wora w taki dzień. Jutro się wyrzuci.

Noooo, teraz to będzie święto. 24 stycznia my patrzymy, TVN się bawi. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Oj, pobawi się, pobawi. Pewnie jeszcze sobie jakieś nagrody wręczy. My tylko patrzymy w srebrny ekranik jak się bawią. I tak sobie gapiąc się na radochę innych świętujących nakręcamy się, nakręcamy i już następnego dnia, 25 stycznia zakupujemy kwiaty i pędzimy… do najbliższej sekretarki lub asystentki. To ich święto – Dzień Sekretarki i Asystentki. Wyjątek stanowią kryptolodzy. Tylko oni nie kupują tego dnia kwiatów sekretarkom bo też świętują – Dzień Kryptologa.

W tym roku 26 stycznia wypada w niedzielę. Dość niefortunnie bo aż 4 okazje, a następnego dnia znowu trzeba w odświętnym nastroju przystąpić do… Moment, jeszcze nie teraz.

W ostatnią niedzielę stycznia tego roku obchodzić będziemy Światowy Dzień Trędowatych, Światowy Dzień Celnictwa, Dzień Transplantologii i Dzień Transplantacji. Ufff… Ciężko będzie. A w poniedziałek, 27 stycznia, bez żadnych śmichów-chichów uroczyście celebrujemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Dzień Dialogu z Islamem oraz Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Pozostając w nastroju poniedziałkowym, zaczynamy wtorek, 28 stycznia, z lekkim dysonansem poznawczym. Oto bowiem, wolny od radzieckiej myśli przewodniej, kalendarz nakazuje celebrę święta, którego nazwa jako żywo na myśl przywodzi Kraj Rad – Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej. Nie specjalnie wiem jak obchodzić to święto? Paradować z białymi gołąbkami wyciętymi z papieru przez miasto, czy może wykonać wycieczkę do najbliższej jednostki północno-koreańskich wojsk i pikietować ją do upadłego?

Męczące, nieprawdaż? Czas zatem na zasłużony odpoczynek od świąt. Całe dwa dni wolnego!

Ostatnie styczniowe święto przypada w dniu 31 stycznia. Ale bez obaw, to przyjemne święto i zapewne większość zechce je obchodzić nadzwyczaj skrupulatnie. Tego dnia bowiem mamy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Tulmy się więc od rana, w sypialniach i kuchniach, tramwajach i metrze. Tulmy się bo wkrótce następne święta, a nie wszystkie będą takie przytulne.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s