Tusk! Do odpowiedzi

 

TK chce znać koszt ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o OFE

 

Tusk zły

– Wyrok w sprawie OFE musi być wydany bez zbędnej zwłoki – podkreśla prezes Trybunału Konstytucyjnego, który zwrócił się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności zapisów ustawy o zmianach w OFE. 

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego tego roku. Jednym z efektów jest m.in. transfer ponad połowy emerytalnych składek Polaków w OFE do ZUS. Aktywa te były warte ok. 153,15 mld zł.

Prezes Trybunału, Andrzej Rzepliński, poinformował w czwartek, że zawnioskował do premiera o informację „jakie nieprzewidziane w ustawie budżetowej koszty generowałby negatoryjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego”.

– Oczekuję na stanowisko także ustawowych uczestników postępowania, czyli prokuratora generalnego oraz marszałka sejmu. Zgodnie z ustawą mają czas na odpowiedź dwa miesiące – powiedział w czwartek na konferencji Rzepliński.

Zadeklarował, że wyrok Trybunału ws. OFE „musi być wydany, podkreślam – musi – bez zbędnej zwłoki”.

– Sprawa zgodnie z kolejnością przydzielona została bardzo sprawnemu sędziemu, pani Teresie Liszcz. Być może w tej sprawie – ale tego nie można teraz przesądzić – Trybunał powoła ekspertów. Sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie. Nie sądzę, żeby w tej sprawie wydanie wyroku trwało aż dwa lata. Sprawy kierowane przez prezydenta w trybie kontroli następczej mają swoisty priorytet – powiedział prezes TK.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Maria Gintowt-Jankowicz poinformowała, że maksymalny czas odroczenia wyroku – gdyby wyrok stwierdzał niekonstytucyjność – wynosi 18 miesięcy.

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ustawa wprowadza minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje zakaz reklamy OFE.

Ustawa w Trybunale Konstytucyjnym

W piątek, prezydent Bronisław Komorowski, skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Prezydent wnioskuje do TK „o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy”.

W szczególności chodzi o zbadanie: zakazu inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa; nakazu inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji; zakazu reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że prezydent zaskarżył poszczególne regulacje ustawy ze względu „na wątpliwości, co do ich zgodności z następującymi zasadami konstytucyjnymi: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

„Jednocześnie we wniosku prezydent RP sygnalizuje Trybunałowi istniejącą w środowisku prawniczym znaczącą rozbieżność poglądów co do statusu składek odprowadzanych do otwartych funduszy emerytalnych oraz nagromadzonych w OFE” – wskazała prezydencka kancelaria.

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Jednym z efektów jest m.in. transfer ponad połowy emerytalnych składek Polaków w OFE do ZUS.

Aktywa te były warte ok. 153,15 mld zł. Były, bo podczas księgowania „zgubiło się” 19 mld złotych. I nikt nie wie, jak to się stało

Kidawa-Błońska

Źródło: PAP, wp.pl, Kancelaria Prezydenta RP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s