Rosja delegalizuje bitcoin

 

Bitcoin w Rosji stał się nielegalny – pisze Tatiana Gołowanowa z portalu Głos Rosji. Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że ma zamiar walczyć z rozpowszechnianiem kryptowaluty ponieważ może ona być wykorzystywana do celów przestępczych, m.in. do prania brudnych pieniędzy. Podobne obawy miał wcześniej Bank Centralny Rosji, który razem z Prokuraturą Generalną opracuje obecnie metody walki z kryptowalutą.

bitcoins-640x353Portal Głos Rosji donosi, że Prokuratura Generalna nazwała bitcoin i inne wirtualne waluty namiastką pieniądza, który nie może być wykorzystywany przez osoby fizyczne i prawne na terytorium Rosji. Resort podkreśla, że kryptowaluta nie ma realnej wartości, a ten, kto ją kupuje w rzeczywistości traci pieniądze i nie maja żadnych szans na ochronę swoich interesów. Według rosyjskich prokuratorów, wirtualne pieniądze mogą być wykorzystywane do ukrywania lub prania brudnych pieniędzy.

– Teoretycznie anonimowy charakter waluty, brak rejestru transakcji, brak uregulowania prawnego tworzą dość sprzyjające środowisko dla zastosowania jej do działań niezgodnych z prawem wyjaśnia dyrektor zarządzający grupą spółek ALOR Siergiej Chestanow. – Na razie nic nie wiadomo o podobnych precedensach na terytorium Rosji, ale na terenie innych krajów już były przypadki, kiedy właśnie wirtualna waluta była wykorzystywana do nielegalnych operacji. Co więcej, organy ścigania innych krajów już konfiskowały kryptowalutę.

Zanim jednak bitcoinem zajęła się rosyjska Prokuratura Generalna, o jej nielegalnym charakterze i niebezpieczeństwie wiążącym się z wykorzystywaniem wirtualnej waluty poinformował Bank Centralny Rosji, uznając operacje dokonane w kryptowalucie za wątpliwe. Teraz Prokuratura Generalna i Bank Centralny razem będą opracowywać działania mające na celu walkę z obiegiem wirtualnej waluty.

Chesanow uważa, że to będzie trudne zadanie, ponieważ zakazanie używania bitcoina nie tylko nie rozwiąże problemu, ale spowoduje, że niezbędne stanie się kontrolowanie przestrzegania tego zakazu.

– Architektura kryptowaluty zakłada maksymalne utrudnienie kontroli nad operacjami w tej walucie – mówi Siergiej Chestanow. – Minie rok albo dwa zanim obywatele, biznes i organy porządkowe zgromadzą jakieś doświadczenie w tej kwestii. Człowiek, który wynalazł bitcoiny, zastosował wszelkie techniki maksymalnie utrudniające wykrycie tej waluty i co najważniejsze, ujawnienie przeprowadzanych w nich transakcji.

Władimir Uljanow, kierownik centrum analitycznego firmy Zecurion, podkreśla, że wypowiedzenie wojny bitcoinom przez rosyjskiego regulatora i organy ścigania nie wywołało paniki na rynku wirtualnej waluty, a decyzja nie wpłynie negatywnie na rosyjskich posiadaczy kryptowaluty, ponieważ obecnie jest ich bardzo niewielu

– Jeśli chodzi o biznes to zakazanie bitcoinów będzie dla niego niezauważalne, ponieważ realny obrót walutą w segmencie korporacyjnym był mizerny – mówi Uljanow. Jeśli nie mówimy o biznesie tylko o użytkownikach, o osobach prywatnych, to architektura bitcoina nie przeszkadza w posiadaniu waluty w tych albo innych krajach, dlatego użytkownicy pozostawią ją sobie i nie będą się jej natychmiast wyzbywać. Inna kwestia dotyczy tego, czy bitcoin będzie interesujący dla osób prywatnych i inwestorów w warunkach „niesprzyjającego reżimu”.

Rosja nie jest pierwszym krajem, który zdelegalizował wirtualną walutę. Bitcoiny zostały zdelegalizowane także przez organy nadzorcze w Chinach, Korei, Tajlandii i Finlandii. Również wiele krajów europejskich ograniczyło operacje prowadzone w wirtualnej walucie. Teraz kwestię prawomocności wykorzystywania kryptowaluty omawia się w USA, gdzie bitcoin już nie jeden raz był bohaterem kronik kryminalnych.

Bitcoin w Polsce

W grudniu ubiegłego roku, podczas konferencji organizowanej przez Szkołę Główną Handlową (SGH) w Warszawie, Szymon Woźniak z ministerstwa finansów powiedział, że resort finansów nie uznaje bitcoina za nielegalny i przygląda się jego rozwojowi.

– Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Na pewno jednak nie możemy uznać bitcoina za prawny środek płatniczy. W świetle dyrektyw unijnych nie jest on też pieniądzem elektronicznym – powiedział Woźniak i dodał, że zyski z transakcji na bitcoinie podlegają w Polsce opodatkowaniu w taki sam sposób jak zyski z praw majątkowych. Osoby, które nie zgłoszą urzędowi skarbowemu dochodów z handlu bitcoinami, mogą się liczyć z restrykcjami.

– Nie stoimy na przeszkodzie rozwojowi bitcoina – powiedział Szymon Woźniak. Jednak oczekujemy od jego użytkowników deklaracji, czy oczekują od państwa ochrony i regulacji, czy pozostania państwa z boku.

Woźniak podkreślał wówczas, że Ministerstwo Finansów nie może obecnie uznać bitcoina za środek płatniczy i oczekuje w tej sprawie na stanowisko innych krajów Unii Europejskiej.

Tymczasem w połowie grudnia, BTC China, największa chińska giełda bitcoina, wstrzymała przyjmowanie nowych depozytów, a kurs wirtualnego pieniądza gwałtownie spadł.

 

Źródło: Reuters, CNN, CNBC, PAP

Na podstawie „Prokuratora Generalna Rosji wypowiedziała wojnę kryptowalcie” aut. Tatiana Gołowanowa, portal Głos Rosji.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Rosja delegalizuje bitcoin

  1. Co za bzdury, wszystkie transakcje wewnątrz sieci Bitcoin są jawne. Każdy, kto twierdzi że „ujawnienie transakcji w sieci Bitcoin jest maksymalnie utrudnione” niech sobie chociażby zajrzy na serwis blockchain.info który pokazuje każdą transakcję, która została wykonana w sieci, wraz z adresem źródłowym oraz docelowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s