Jak Mularczyk na bezdomnym kapitał polityczny zbić planował

 

Wczoraj z niesmakiem oglądałam poranną wizytę premiera na pogrzebie maleńkiej Julii Bonk oraz wieczorną – rozradowaną i rozświetloną olimpijskim złotem – wśród bliskich Kamila Stocha. Żerowanie na ludzkiej tragedii by patrzeć jak słupki rosną nie jest niczym nowym. Premier sam tego nie wymyślił i nie tylko on tę metodę – nazwijmy ją metodą hieny – stosuje. Im bliżej wyborów tym częściej oglądać będziemy podobne obrazki. O, choćby takie jak z posłem Mularczykiem w roli głównej.

 

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Od kilku dni w mediach nieśmiało przewija się temat żarliwej pomocy bezdomnemu wyświadczonej przez posła Arkadiusza Mularczyka (Solidarna Polska), a opisanej w Polityce (nr 6/2944) przez Edytę Gietkę w artykule pt. „Pośli upór”. Pomoc miała być de facto niczym innym jak zbiciem kapitału politycznego na bezdomnym. Bo łatwo, bo łapie za serce, bo „blisko ludzi” bo z bezdomnym można zrobić co się chce, wszak to tylko bezimienny bezdomny.

Mularczyk jako dobry i wrażliwy polityk miał się z tego wyłonić. Tymczasem…

 

10 lutego tego roku, pracownicy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i mieszkańcy Pensjonatu „Św. Łazarza”, napisali otwarty list do posła Mularczyka, a w nim:

 

Szanowny Panie Pośle,

W trosce o byt  przyszłość Polski, my, osoby bezdomne obywatele Rzeczpospolitej, równi w prawach i powinnościach przypominamy o dbaniu o zachowaniu przyrodzonej godności człowieka z poszanowaniem prawa każdego człowieka do wolności i przypominamy o obowiązku solidarności z innymi, o obowiązku współdziałania władz i dialogu społecznym.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej jest organizacją pozarządową wspierającą ludzi wykluczonych mieszkaniowo. W ramach naszych działań prowadzimy schronisko dla stu bezdomnych mężczyzn, mieszkania treningowe dla trzydziestu osób oraz streetworking – jest to specjalistyczne, profesjonalne wsparcie dla osób zamieszkujących w przestrzeni publicznej. W Pensjonacie Socjalnym „Św. Łazarza” przez cały rok działała Rada Społeczna. Podczas cotygodniowych spotkań mieszkańców omawiane są zarówno bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania samego pensjonatu, takie jak potrzeby remontów i napraw, propozycje zian w regulaminie, sprawy wyżywienia czy organizacji pracy, jak i przekazywane są inne informacje dotyczące na przykład regionalnej, krajowej lub europejskiej polityki społecznej, która może mieć wpływ na sytuację osób bezdomnych. To na tych spotkaniach przygotowujemy się między innymi na debaty Jana Nowaka-Jeziorańskiego u Rzecznika Praw Obywatelskich. Debaty są próbą kontynuacji myśli i dzieła Jana Nowaka-Jeziorańskiego który dostrzegał fundamentalną potrzebę rozmowy o wartościach i sprawach najważniejszych dla Polski. Na ostatnim spotkaniu naszej Rady Społecznej rozmawialiśmy o artykule „Pośli upór”, który kazał się w Polityce nr 6 (2944). Wspólnie, pracownicy Misji i mieszkańcy postanowiliśmy wypowiedzieć się na temat Pańskiej aktywności, jak mniemamy wynikającej z troski o człowieka w kryzysie bezdomności. Widząc Pana upór w dążeniu do celu, wierzymy, że energia jaka w Panu drzemie może pomóc sprawie tysięcy osób wykluczonych mieszkaniowo.

Panie Pośle proponujemy wysłać pisma o kontrolę wszystkich mieszkań w Polsce. Ze szczególnym uwzględnieniem tych oferowanych przez wydziały lokalowe (socjalnych i komunalnych). Proponujemy też zaplanowanie kontroli schronisk i noclegowni, gwarantujemy, że po nich, wszyscy zamieszkujący tam ludzie, wylądują na ulicy, ponieważ kontrole wykażą liczne nieprawidłowości. Zmasowane kontrole domów samotnych matek i domów dziecka, a także zakładów karnych, szpitali, pokazałyby ile nieprawidłowości jest w miejscach, w których przebywają ludzie. Przeludnione mieszkania i standard bliski temu jaki Pan Adam Gromola ma w swoim kontenerze. Przeanalizowanie sytuacji mieszkaniowej wszystkich Polaków mogłoby doprowadzić do rewolucyjnych wniosków. A może nawet skutkowałoby zmianą w polityce mieszkaniowej państwa. Jesteśmy przekonani, że takie twarde dowody na zaniedbania w tej sferze otworzyłoby oczy wielu Polaków na działania parlamentarzystów. Wszyscy chcielibyśmy wiedzieć jak to jest, że żyjemy w biedzie my, nasi bliscy, znajomi  i sąsiedzi. Codziennie godzimy się na nieludzkie warunki pracy i płacy aby tylko przetrwać, a w mediach słyszymy o krainie mlekiem i miodem płynącej i wzroście dochodu narodowego w Polsce. Szkoda, że nie dodaje się, że jest co raz większe rozwarstwienie społeczne i część Polaków pozostaje w skrajnej nędzy bez perspektyw na zmianę tej sytuacji. Robi się z nas nieudaczników, leni i meneli po to aby usprawiedliwić tak naprawdę nie sprawne działanie państwa. To Pan między innymi od wielu lat pracuje w parlamencie więc dla nas jest Pan osobiście odpowiedzialny za fatalny stan rynku pracy, mieszkalnictwa i opieki zdrowotnej. Jedynym usprawiedliwieniem dla wysokich – znacznie przewyższających średnią krajową – pensji rządowych jest fakt iż zasiadają tam specjaliści, którzy biorą pełną odpowiedzialność za stan kraju.

Aby skutecznie wspierać ludzi i nie zabijać w nic duch walki o ich życie, należy z nimi rozmawiać. Czy Pan rozmawiał z Panem Gromalą i zapytał jakiej pomocy oczekuje, czy zaproponował Pan mu pomoc na przykład przy złożeniu wniosku o mieszkanie, czy ten człowiek w okolicy swojego zamieszkania ma szansę na legalną pracę? Jakie inne problemy ma Pan Adam, które należałoby rozwiązać? Ten człowiek potrzebuje wsparcia i życzliwości, solidarności społecznej. Ludzie których wspieramy powinni aktywnie uczestniczyć w procesie wychodzenia z bezdomności, na tym polega Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności. Tylko pełna partycypacja daje szansę na sukces. Ingerowanie w czyjeś życie i decydowanie wbrew woli zainteresowanego może jedynie rodzić frustrację i wewnętrzny sprzeciw nawet przy dobrych intencjach.

Szanowny Panie Pośle, aby w przyszłości uniknąć złego pomagania, takiego, które szkodzi a nie przynosi nikomu żadnych korzyści, proponujemy Panu aktywne szkolenie w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej z zakresu wspierania osób w kryzysie bezdomności. Pomimo skromnego wsparcia samorząd i delikatnego wsparcia wojewody, i całkowitego braku wsparcia ze strony rządu, jesteśmy w stanie przeprowadzić szkolenie z nowoczesnego, a zarazem ludzkiego podejścia do kryzysu bezdomności. Jeśli przy natłok zajęć nie ma Pan czasu na wizytę w schronisku dla osób bezdomnych w Warszawskim Ursusie to proponujemy Panu wizytę eksperta. Misja w ramach Program Rzecznictwa opartego o filary wiedzy, współpracy i przejrzystości, współpracuje z ekspertami z kraju i zagranicy. Mielibyśmy okazję poznać ich pomysły i programy wdrażane w różnych miejscach na świecie. Co roku uczestniczymy w konferencjach skupiających najwięcej specjalistów, praktyków i teoretyków tej dziedziny w Europie, jeździmy na wizyty studyjne. Dzięki współpracy udało nam się zgromadzić trochę wiedzy i doświadczenia, którym chętnie się podzielimy.

Z nadzieją na spotkanie

Pracownicy KMPS i mieszkańcy Pensjonatu „Św. Łazarza”

 

 

Uprzejmy acz stanowczy list zasługuje na publikację w całości. Komentarz wydaje się zbędny.

 

Przy okazji, życzę wszystkim, by z powodu wszelkich nieszczęść i szczęść, nie musieli borykać się z wścibstwem polityków, ich pazernością na sterczące słupki, podłym przyklejonym uśmiechem i tak samo, a może nawet bardziej podłą bo sztuczną łzą. Ich obietnice składane w tym czasie są tak nieistotne jak zeszłoroczny śnieg. Dlatego proponuje byśmy przeżywali nasze emocje z rodziną i przyjaciółmi, a politykom zamykali drzwi przed nosem. Niech swoje kapitały polityczne budują w oparciu o efektywną pracę dla kraju, a nie populistyczne, fałszywe gesty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s