Rada Programowa Radia Olsztyn: audycje ukraińskie naruszają polską rację stanu

 

Rada Programowa Radia Olsztyn uważa, że nadawane w tej rozgłośni audycje w jęz. ukraińskim, których autorem jest szef olsztyńskiego Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus, naruszają polską rację stanu i zawiadomiła o tym KRRiT. Migus nie zgadza się z zarzutami.

 

Audycje w języku ukraińskim emitowane są w Radio Olsztyn od 1958 roku. Obecnie z nadajnika w Miłkach koło Giżycka. Fot. ro.com.pl/audycje w języku ukraińskim

Audycje w języku ukraińskim emitowane są w Radio Olsztyn od 1958 roku. Obecnie z nadajnika w Miłkach koło Giżycka.
Fot. ro.com.pl/audycje w języku ukraińskim

 

Migus zapowiada też, że sprawę skieruje do sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych.

 

Rada Programowa Polskiego Radia Olsztyn rutynowo oceniając programy rozgłośni zainteresowała się audycjami Migusa w sierpniu zeszłego roku. Już wtedy – jak powiedział szef rady Ireneusz Iwański – pojawiły się zastrzeżenia co do przekazywanych w nich treści. Ponownie audycjami rada zajęła się po tym, jak w styczniu politolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Salim Chazbijewicz skierował do rady pismo, w którym stwierdził, że audycje ukraińskie „jawnie propagują faszyzm ukraiński”.

Audycje w języku ukraińskim na antenie Radia Olsztyn nadawane są dwa razy dziennie z nadajnika w Miłkach i są słyszalne na Mazurach, gdzie mieszka najwięcej Ukraińców w regionie. Od kilku miesięcy Ukraińcy z innych części województwa audycji tych mogą słuchać w internecie. W niedzielę wieczorem ukraiński program podsumowujący tydzień jest nadawany na całe województwo. Migus – autor tych audycji – jest etatowym dziennikarzem Radia Olsztyn.

Członkowie rady, którzy otrzymali tłumaczenia przygotowywanych przez Migusa audycji (czyta je lektorka), mieli zastrzeżenia m.in. do sposobu informowania o lokalnych wydarzeniach, np. tego, że informację o otwarciu cerkwi w Ostródzie poprzedzono uwagą, że stało się to „66 lat po zbrodniczej Akcji Wisła, której dotąd nie potępił polski Sejm i rząd” (audycja z 15 października 2013 r.).

Rada uznała, że niewłaściwie skomentowano także lipcową wizytę prezydenta Komorowskiego na Wołyniu. W audycji Migusa przywołano m.in. wypowiedź ukraińskiego fizyka, który powiedział, że „polski prezydent Bronisław Komorowski znajduje się w trudnym położeniu, ponieważ naciskają na niego niedobrzy ludzie w Polsce, którzy chcą osiągnąć upokorzenie Ukrainy” (audycja nadana 16 lipca 2013 r.).

Radzie nie podobało się też to, że Migus-dziennikarz cytuje siebie jako Migusa-szefa ZUP. W audycji z 13 czerwca 2013 cytowany Migus-szef ZUP mówił m.in.: „odnoszę wrażenie, że strona ukraińska jest do tego gotowa (do pojednania); tymczasem w Polsce pewne grupy zaostrzają sytuację, czy to planami rekonstrukcji (przez grupy rekonstrukcyjne-PAP) wołyńskiej tragedii, czy też żądaniami jednostronnego bicia się w ukraińskie piersi”.

 • Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Ponownie przeanalizowaliśmy te audycje i byliśmy zgodni co do ich oceny i co do tego, że niektóre ich treści godzą w polską rację stanu. Z 13 obecnych na posiedzeniu rady osób 12 głosowało za taką ich oceną. Od głosu wstrzymała się tylko 1 osoba, nikt nie był przeciw” – relacjonował posiedzenie Rady Programowej jej szef Ireneusz Iwański.
 • Uważamy, że takie treści nie powinny się pojawiać na antenie Polskiego Radia finansowanego z abonamentu obywateli polskich – dodał.

W piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Rada Programowa Radia Olsztyn poinformowała, że jej zdaniem na antenie rozgłośni audycje w jęz. ukraińskim naruszają art. 18 ustawy o radiofonii, który mówi, że „audycje (…) nie mogą propagować działań sprzecznych (…) z polską racją stanu”. Wezwała także „organy spółki do podjęcia natychmiastowych, wszelkich możliwych działań w celu ochrony polskiej racji stanu”.

 • To jest próba zamknięcia mi ust, z takimi naciskami nie miałem do czynienia nawet za komuny – powiedział Migus, który pracuje w Radiu Olsztyn od 1985 roku. Dodał, że w swoich audycjach cytuje opinie pojawiające się w ukraińskich mediach. Przyznał, że zarzuty pod swoim adresem słyszy od dawna i dodał, że „niektórym nie podoba się nawet to, że są nadawane piosenki o kozakach lub kozackie”.
 • Mam wrażenie, że za tą oceną stoją politycy, a nie troska rady o poziom audycji. Dlatego poinformuję o tej sprawie sejmową komisję ds. mniejszości narodowych – zapowiedział w rozmowie Migus.

 • Redaktor naczelny Radia Olsztyn i zarazem jego prezes Mariusz Bojarowicz powiedział, że przyjmuje do wiadomości ocenę Rady Programowej; zapowiedział, że audycje w języku ukraińskim nie znikną z anteny.

  Zapewnił, że „dołoży wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji, w których na antenie w audycjach ukraińskich mogłyby pojawić się jakiekolwiek treści mogące budzić wątpliwości”. Dodał, że na polecenie Rady Programowej audycje ukraińskie analizują teraz niezależni eksperci i że „przed pojęciem jakichkolwiek decyzji czeka na opinie tych ekspertów”. Zdaniem Bojarowicza ekspertyzy te mogą być gotowe już w przyszłym tygodniu.

  Iwański powiedział, że Rada Programowa nie czekała na opinie ekspertów, ponieważ otrzymała wierne tłumaczenia audycji. – Eksperci mieli nam powiedzieć, co w tych audycjach jest, ale gdy mamy tłumaczenia to już sami możemy to z nich wyczytać – powiedział Iwański i zastrzegł, że członkom rady bardzo zależy na nadawaniu audycji ukraińskich. – Tyle, że na odpowiednim poziomie – dodał. Zdaniem Iwańskiego poziom audycji można podnieść wzmacniając redakcję ukraińską o dodatkowe osoby (teraz redakcja liczy dwie osoby).

  Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała, że jak tylko wniosek wpłynie, Krajowa Rada zajmie się sprawą i z pewnością się do niej odniesie. Jak dodała, KRRiT zachce poznać stanowisko nadawcy i najdalej za kilka tygodni zajmie stanowisko.

  W woj. warmińsko-mazurskim mieszka kilkanaście tysięcy Ukraińców, którzy są potomkami przesiedlonych na te tereny w 1947 roku w ramach Akcji Wisła. To najliczniejsza mniejszość w regionie. Audycje w jęz. ukraińskim na antenie Radia Olsztyn nadawane są od 1958 roku. Podobne audycje ma także mniejszość niemiecka.

   

  Źródło: PAP, Onet.pl (AO;mkw), Radio Olsztyn

   

  Reklamy

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s