NATO o wojnie na Ukrainie

 

Oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej na temat sytuacji na Ukrainie 

 

Anders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATO

Anders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATO

Rada Północnoatlantycka potępia eskalację wojskową Federacji Rosyjskiej na Krymie i wyraża poważne zaniepokojenie w związku ze zgodą Parlamentu Rosji na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

Interwencja wojskowa wojsk Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i narusza zasady Rady NATO-Rosja i Partnerstwa dla Pokoju. Rosja musi przestrzegać zobowiązań wynikających z Karty Narodów Zjednoczonych oraz ducha i zasad OBWE, na których opiera się pokój i stabilność Europy. Wzywamy Rosję do deeskalacji napięcia.

Apelujemy do Federacji Rosyjskiej o przestrzeganie zobowiązań międzynarodowych, w tym również tych określonych w Memorandum Budapesztańskim z 1994 roku, Traktacie o przyjaźni i współpracy między Rosją i Ukrainą z 1997 r. , ram prawnych regulujących obecność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie, oraz o wycofanie swoich wojsk do baz oraz i powstrzymanie się od ingerencji w innych obszarach Ukrainy. Wzywamy obie strony do znalezienia pokojowego rozwiązania poprzez dialog a także poprzez wydelegowanie obserwatorów międzynarodowych działających pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Ukraina jest ważnym partnerem NATO i jednym z państw założycielskich Partnerstwa dla Pokoju. Sojusznicy NATO będą nadal wspierać ukraińską suwerenność, niepodległość , integralność terytorialną oraz prawo narodu ukraińskiego do określenia własnej przyszłości , bez ingerencji z zewnątrz.

Podkreślamy znaczenie integracyjnego procesu politycznego opartego na demokracji, poszanowaniu praw człowieka , mniejszości narodowych i poszanowania prawa , które spełnia demokratyczne aspiracje całego narodu ukraińskiego .

Spotkaliśmy się dzisiaj na wniosek Ukrainy przeprowadzić konsultacje w ramach Komisji NATO-Ukraina . Zamierzamy współpracować z Rosją w ramach Rady NATO-Rosja

 

2 marca 2014 roku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s