Pokojowy Nobel dla Putina?

Proces zgłaszania kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zakończył się 28 lutego. Wśród zgłoszonych znalazł się m.in. papież Franciszek, Edward Snowden, Malala Yousafzai i… Władimir Putin.

vladimir_putin_desktop_1920x1200_wallpaper-176815Prezydenta Federacji Rosyjskiej jeszcze we wrześniu 2013 roku zgłosiła Międzynarodowa Akademia Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata.

– Bardzo dobrze wiemy, jaką rolę w zaprowadzaniu pokoju w trudnych rejonach, zwłaszcza w Biesłanie, Osetii Południowej, odegrał nasz prezydent – skomentował to zgłoszenie prezydent Międzynarodowej Akademii Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata, Georgij Trapieznikow.

Komitet Noblowski już nie raz dał ciała, choćby wówczas gdy awansem wręczył Pokojowego Nobla Barackowi Obamie. Bo niby za co? Tak, wiem, oficjalnie za pokojowe inicjatywy, ale jakie? A może za to, że jest pierwszym czarnym prezydentem USA? Przecież to chore.

– Zakończenie wojny w Afganistanie zakończyło się Nagrodą Nobla dla Gorbaczowa, Obama także dostał nagrodę za jego pokojowe inicjatywy – argumentuje ekspert Ogólnorosyjskiej Fundacji Edukacji, Oleg Siergiejew. – Kolejny etap to to, że Putinowi uda się intelektualny przełom w zapewnieniu pokoju na Bliskim Wschodzie i Syrii.

Do Pokojowego Nobla swoje kandydatury zgłosili także członkowie Komitetu Noblowskiego

Dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad, powiedział, że o nagrodę będzie walczyć aż 278 osób oraz 47 organizacji.

Wśród nominowanych znaleźli się m.in. papież Franciszek, Edward Snowden (za ujawnienie prowadzonego przez amerykańskie służby programu inwigilacji elektronicznej), Malala Yousafzai (postrzelona przez talibów pakistańska nastolatka walcząca o prawo pakistańskich dziewcząt do edukacji), kilku rosyjskich działaczy na rzecz praw człowieka i wielu, wielu innych, w tym także Władimir Putin.

– Jednym z celów pierwszego spotkania Komitetu jest rozważenie ostatnich wydarzeń, a członkowie zgromadzenia próbują antycypować potencjalny rozwój w politycznych punktach zapalnych – powiedział Lundestad. Agencja Reutera nie wyklucza, że Komitet Noblowski zajmie się konfliktem na Ukrainie. Innymi ważnymi tematami będą protesty antyrządowe w Wenezueli i Tajlandii.

Po raz pierwszy spotykam się z Międzynarodową Akademią Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata. Nie wiem co to za organizacja, czym się zajmuje, gdzie i przez kogo została założona i w jakim celu. Nie wiem nawet czy rzeczywiści istnieje, czy może została „powołana do życia” wirtualnego by zgłosić tę jedną kandydaturę i zniknąć. Dość, że o Putinie wyraża się słowami „nasz prezydent”.  A siedzibę ma pewnie na Kremlu.

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla zapadnie w Oslo w październiku. Czy Putin ma szansę na wygraną? Skoro w wysyła pomoc humanitarną na ogarnięty wojną domową Krym i dba o naród ukraiński w dobie kryzysu politycznego i rządów uzurpatorów ponosząc przy tym bez mrugnięcia okiem ogromne koszty (co najmniej 70 mld dolarów dziennie tylko w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję dotyczącymi umów gazowych), skoro jest miłosierny i wrażliwy i w sposób praworządny, pokojowy a nie zbrojny (przecież na Krymie są jakieś niezidentyfikowane, dzikie formacje osób, które sobie kupiły mundury w sklepach, to nie są wojska rosyjskie – tak powiedział Władimir Władimirowicz) rozwiązuje konflikty w zaprzyjaźnionych państwach, to nie mam złudzeń, że szanse ma.

Wczoraj, 4 marca, Komitet Noblowski dokonał wstępnej selekcji kandydatów, skracając listę do 40 propozycji. Do końca kwietnia wyłoni z niej około 10 nominowanych.

Źródło: nobliści.pl, PAP, Reuters

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s