Krym wróci do Turcji?

Foto: frtu.org.ua

Foto: frtu.org.ua

Turecką gazetę Hürriyet cytuje ukraińska Telewizja Espresso TV i przypomina okoliczności zawartego 230 lat temu porozumienia.

Na mocy dokumentu z dnia 19 kwietnia 1783 roku podpisanego przez carycę Katarzynę Wielką, Krym przechodzi spod panowania Imperium Osmańskiego do Rosji.

– Jednakże, jednym z najważniejszych jest punkt, który stawia warunek – pisze autor artykułu w tureckiej gazecie. – Jeśli Krym zadeklaruje niezależność lub zostanie przekazany innemu państwu, powinien być automatycznie przekazany pod władanie Turcji.

I tu pojawiają się pewne nieścisłości, które, wydaje się, autor stara się wyjaśnić. Zauważa bowiem, że w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego narodziła się niepodległa Ukraina. Już wówczas Turcja formalnie miała prawo pomnieć się o Krym.

– Jednakowoż turecki rząd Turguta Ozala nie będzie bronił tych zapisów, a to ze względu na napiętą sytuację w północnej Turcji i ogólną sytuację geopolityczną świata. Rząd stawać będzie wyłącznie w obronie Tarów Krymskich, których prawa zostały zagrożone – czytam  publikację krymskiej agencji QHA.

Jednak jeśli Krym rzeczywiście zechciałby przyłączyć się do Rosji to w takim wypadku rzeczywiście musiałby wypowiedzieć posłuszeństwo władzy w Kijowie. Dopiero wówczas spełnione zostałyby założenia prawa międzynarodowego. Ale właśnie wtedy Turcja mogłaby powiedzieć również, że w związku z tym (wypowiedzeniem władzy Kijowa – przyp. tł.) przejmuje kontrolę na Krymie – podsumowuje autor.

To nie jedyne porozumienie na mocy którego kawałek ziemi zmienia właściciela, pod warunkiem, że… Weźmy choćby Hongkong, który na mocy traktatu kończącego I Wojnę Opiumową, w 1842 roku przeszedł spod władzy Chin pod panowanie Wielkiej Brytanii i powiększał swój obszar o tzw. Nowe Terytoria. Dopiero w 1898 roku Wielka Brytania podpisała z Chinami 99-letnią dzierżawę Hongkongu i ustanowiła stolicą w mieście Victoria. Przez cały XX wiek Hongkong rozwijał się w niewyobrażalnym tempie i stał się mostem – zarówno gospodarczym jak i kulturalnym – łączącym zachód z komunistycznymi Chinami.

W 1984 roku Wielka Brytania i Chiny zawarły kolejną umowę, tym razem ustalającą warunki na jakich Hongkong miał powrócić do Chin po zakończeniu dzierżawy, czyli w 1997 roku. Umowa stanowi m.in., że Chiny do 2047 roku pozostawiają władzom Hongkongu dużą autonomie w każdym aspekcie życia za wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych.

Hongkong powrócił do Chin 1 lipca 1997 roku. Ale Hongkong i Krym to zupełnie inne bajki.

Źródło: ipress.ua

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Krym wróci do Turcji?

  1. nie znalazłem w traktacie pokojowym żadnego artykułu, któy by o tym mówił. smutne, że fejk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s