Księżyc i Mars czyli niespodzianki kwietniowego nieba

Dziś, 14 kwietnia, Księżyc, tuż przed pełnią, spotka się z będącym tuż po opozycji Marsem, a jutro, 15 kwietnia, dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie można obserwować na Pacyfiku i z obu Ameryk – przypomina dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

 

Przebieg całkowitego zaćmienia Księżyca (źródło:Fred Espenak / NASA's Goddard Space Center)

Przebieg całkowitego zaćmienia Księżyca (źródło:Fred Espenak / NASA’s Goddard Space Center)

 

 

Dr Olech przypomina też, co takiego musi się wydarzyć żebyśmy mogli obserwować spektakularne zjawiska np. zaćmienia lub takie jak dzisiejsze spotkanie Marsa z Księżycem, który pokonując swoją drogę na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zbliżając się do wielu z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy dana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

 

  • Do najbliższego takiego spotkania dojdzie w poniedziałek, 14 kwietnia, kiedy to Księżyc będący kilkanaście godzin przed pełnią spotka jasnego Marsa, którego opozycja wypadła 8 kwietnia – zapowiedział dr Olech.

 

Największe zbliżenie będzie miało miejsce około godziny 18:00 naszego czasu i wtedy srebrny glob od Marsa będzie dzielił dystans tylko 3.3 stopnia.

 

  • O tej porze w Polsce jest jeszcze jasno, więc z obserwacjami warto poczekać do godziny 21:00 – 22:00. Oba ciała znajdziemy wtedy 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Co ciekawe, po przeciwnej stronie Księżyca niż Mars, znajdziemy jeszcze jeden jasny obiekt, a mianowicie Spikę – najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny – wyjaśnił naukowiec.

 

Zjawisko będzie doskonale widoczne gołym okiem. Ale warto użyć lunety lub teleskopu, bo dzięki nim dojrzymy szczegóły tarczy zarówno Księżyca, jak i jasnego i dużego obecnie Marsa.

 

Wtorkowe zaćmie obejrzymy za to tylko w internecie

 

Zaćmienie księżyca w dniu 15 czerwca 2011 roku widoczne ze Szczecina

Zaćmienie księżyca w dniu 15 czerwca 2011 roku widoczne ze Szczecina

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie już we wtorek 15 kwietnia. Niestety nie będzie ono widoczne w Polsce. Więcej szczęścia będą mieli obserwatorzy z Ameryki Północnej, Pacyfiku i z zachodniej części Ameryki Południowej.

 

  • Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca. Gdy Srebrny Glob schowa się w cień Ziemi całkowicie, mówimy o zaćmieniu całkowitym, gdy schowa się częściowo, mówimy o zaćmieniu częściowym – dr Olech.

 

Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się 15 kwietnia o godzinie 6.54, zaćmienie częściowe – o godzinie 7.58, zaćmienie całkowite – o godzinie 9.07, maksimum zaćmienia z fazą 1.2907 – o godzinie 9.46. Koniec zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 10.25, koniec zaćmienia częściowego – o 11.33, a koniec zaćmienia półcieniowego – o 12.38.

 

Następne zaćmienie Księżyca wydarzy się 8 października 2014 roku. Też będzie to zaćmienie całkowite i także nie zobaczymy go z Polski.

 

Źródło: PAP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s