Dom Maklerski IDM SA bez licencji maklerskiej

Siedziba Domu Maklerskiego IDMSA przy Małym Rynku w Krakowie. (mgo) PAP/Stanisław Rozpędzik

Siedziba Domu Maklerskiego IDMSA przy Małym Rynku w Krakowie. (mgo) PAP/Stanisław Rozpędzik

30 maja 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podjęła jednogłośnie decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez Dom Maklerski IDM SA w związku z istotnym naruszeniem przepisów prawa polegającym na naruszaniu przez dom maklerski norm adekwatności kapitałowej, zarówno w ujęciu jednostkowym jak i skonsolidowanym, od dnia 31 grudnia 2013 r.

Wcześniej, 20 maja, na wniosek KNF, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiła obrót akcjami DM IDM SA, a dzień później, 21 maja, zarząd Domu Maklerskiego IDM wydał komunikat, w którym czytamy:

„Zarząd Domu Maklerskiego IDM SA (…) informuje, iż w dniu 21 maja 2014 r. złożył w imieniu spółki do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie Wydział VIII Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu”

Zarząd DM IDM SA jeszcze w kwietniu poinformował o planach zwolnienia 83,5% zatrudnionych w spółce i podał w komunikacie, że postanowił ograniczyć zakres prowadzonej działalności maklerskiej. Na stronie internetowej spółki pojawił się wpis: „W kwietniu 2014 r. Zarząd DM IDMSA podjął decyzję o ograniczeniu prowadzenia działalności maklerskiej i skupieniu się na działalności inwestycyjnej i doradczej”.

 

Proces wygaszania działalności maklerskiej w DM IDM rozpoczął się już 23 maja. Spółka zawarła umowy z Domem Maklerskim BOŚ oraz TMS Brokers, dzięki którym dotychczasowi klienci będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków świadczenia usług nie oferowanych już przez IDM. W komunikacie spółki przeczytać można także o rezygnacjach złożonych przez członków rady nadzorczej:

„Zarząd Domu Maklerskiego IDMSA (…) informuje, iż w dniu 20 maja 2014 r. otrzymał oświadczenia od pana Andrzeja Podsiadło, pana Dariusza Maciejuka, pani Blanki Rosenstiel, pana Mieczysława Bieńka, pana Waldemara Dubaniowskiego, pana Roberta Gwiazdowskiego, pana Wojciecha Kuśpika, pana Tomasza Misiaka oraz pana Andrzeja Szumańskiego, o rezygnacji z dniem 20 maja 2014 r. z pełnienia funkcji członków rady nadzorczej Domu Maklerskiego IDMSA bez wskazania przyczyny, z zastrzeżeniem, iż pan Mieczysław Bieniek poinformował, iż jego rezygnacja podyktowana jest ograniczeniem działalności maklerskiej Domu Maklerskiego IDM S.A.” – czytamy w komunikacie.

DM IDM SA działał na rynku od 1993 roku.

 

Decyzji KNF o cofnięciu zezwolenia nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W decyzji KNF wyznaczono termin zakończenia prowadzenia działalności maklerskiej przez Dom Maklerski IDM:

  • w zakresie działalności, o którym mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (tj. przechowywania lub rejestrowania instrumentów finansowych, w tym prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków zbiorczych, oraz prowadzenia rachunków pieniężnych) – w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia doręczenia decyzji KNF,
  • w pozostałym zakresie działalności maklerskiej – do dnia 30 czerwca 2014 r.

 

Aktywa klientów Domu Maklerskiego IDM, którzy nie dokonają transferu aktywów do wybranej przez siebie firmy inwestycyjnej, zostaną przeniesione do firmy inwestycyjnej, która zostanie wskazana przez KNF w odrębnej decyzji.

 

Źródło: DM IDM SA, KNF, ISBnews, forsal.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s