Wiadomośći TVP szybkie jak błyskawica

Dziś, tj. 14 kwietnia 2016 roku (tym razem daty są ważne, nawet bardzo), w głównym wydaniu Wiadomości TVP można było usłyszeć, że komornik ze Szczecinka przyznał się do tego, że nie przekazał wierzycielom ponad 1,128 mln złotych wyegzekwowanych od 324 dłużników czyli złamał prawo. Brawo! ale…

Zrzut ekranu 2016-04-14 22.03.29

Materiał w Wiadomościach miał, jak sądzę, odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego niektórzy komornicy – zamiast przestrzegać prawa – łamią je?”. Tak przynajmniej można wnioskować z opisu tegoż materiału na stronie www, o tu: http://wiadomosci.tvp.pl/24900162/nieuczciwi-komornicy.

Sęk w tym, że wiadomość o komorniku ze Szczecinka to odgrzewany kotlet bo sprawa nie jest nowa, a Marek O., ten ze Szczecinka, nie jest komornikiem od półtora roku. Niestety, Prokuratura Okręgowa w Koszalinie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie już drugi rok, dopiero dziś wydała oficjalny komunikat. Rychło w czas.

  • Z ustaleń tego postępowania wynika, iż podejrzany ten zajmując stanowisko Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Szczecinku, w okresie od grudnia 2009 r. do 13 października 2014 r., nie przekazał osobom uprawnionym pieniędzy w łącznej kwocie 1 128 139,19 zł, które uzyskał w toku prowadzonych egzekucji. Pieniądze te przywłaszczył, działając na szkodę 324 wierzycieli. Nie dopełnił on przy tym obowiązku określonego w art. 22 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, z którego wynika powinność przekazania osobom uprawnionym wyegzekwowanych należności – można dowiedzieć się z komunikatu Prokuratury. I dalej: – Prokurator przedstawił temu podejrzanemu zarzut z art. 284 § 2 k.k., w zw. z art. 294 § 1 k.k. i w zw. z art. 231 § 2 k.k., przy zast. art. 11 § 2 k.k. i przesłuchał go w tej sprawie. W toku przesłuchania podejrzany ten przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Wobec tego podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju, z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu. Ponadto na mieniu tego podejrzanego zabezpieczono wykonanie obowiązku naprawienia szkody, który może zostać w stosunku do niego orzeczony.

Tylko, że wymienione w komunikacie środki zapobiegawcze zastosowano już w 2014 roku i od tamtej pory nic się nie zmieniło. Marek O. wciąż jest na wolności (będzie odpowiadał z wolnej stopy), proces jeszcze nie ruszył, a majątek oskarżonego nie wystarczy by pokryć szkody. Kto zapłaci? My, czyli skarb państwa.

Prokuratura Okręgowa z Koszalina dała więc ciała wydając komunikat po 18 miesiącach od wszczęcia śledztwa, przesłuchania Marka O. i zastosowania środków zapobiegawczych, a TVP jak ta trąba, nie sprawdzając niczego odgrzała stary kotlet i zrobiła materiał o dupie Maryni, nie podając nawet tej jakże cennej informacji, że imć O. Marek komornikiem nie jest od… 29 października 2014 roku, kiedy o z funkcji komornika odwołał go Minister Sprawiedliwości! Co za news! Niech mnie drzwi ścisną!

Nieprawidłowości finansowe w kancelarii ówczesnego komornika Marka O. w Szczecinku wykryła – przypadkowo – rutynowa kontrola zlecona przez Szczecińską Izbę Komorniczą prowadzoną we wszystkich kancelariach w rejonie. 15 października 2014 roku w toku tej kontroli wyszło na jaw, że Marek O. (wówczas jeszcze komornik z pięcioletnim stażem) ściągnął długi od dłużników o łącznej wartości ok. 1,3 mln zł dla 324 wierzycieli. Tylko, że wierzyciele nigdy tych pieniędzy nie zobaczyli. Kiedy ten niecny proceder wypłynął, Marek O. z obawy przed dotkliwą karą chyba, sam zgłosił się do prokuratury i… wyraził czynny żal uprzedzając tym samym konsekwencje grożącego mu postępowania dyscyplinarnego przed Komisją Dyscyplinarną przy Krajowej Radzie Komorniczej i wydalenie z zawodu. Może myślał nieborak, że jak się przyzna to mu się upiecze? Nie upiekło się. Dwa tygodnie później minister sprawiedliwości wywalił go na bruk. Grozi mu 10 lat więzienia.

 

Nie rozumiem tylko, dlaczego pokrzywdzeni przez komorników, także i w przypadku właśnie opisanym, nie składają zawiadomień o przestępstwach komorników do prokuratur? Ze strachu, z niewiedzy, dla świętego spokoju?

 

Źródło: TVP, KRK, Prokuratura Okręgowa w Koszalinie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s