Astma, POChP, włóknienie płuc – lekarze starli się z politykami

 

Debata na temat chorób płucNie zawały serca ani nowotwory, lecz różne choroby układu oddechowego są największym wyzwaniem zdrowotnym – takie są główne wnioski z debaty „Choroby płuc – największe wyzwania zdrowotne”, która odbyła się 25 maja. Chodzi o takie schorzenia jak astma, alergie dróg oddechowych, nowotwory płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz samoistne włóknienie płuc.

W debacie udział wzięli m.in. zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Andrzej Chciałowski, kierownik I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie prof. Jan Kuś, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. Paweł Śliwiński, ekspert ds. zdrowia dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc – IPF Lech Karpowicz oraz posłanka Lidia Gądek (PO) z komisji zdrowia Sejmu RP.

pluca

 

Wnioski są straszne. Na przewlekłe choroby płuc cierpi w Polsce ponad 6 mln osób. Rocznie umiera z ich powodu ok. 40 tys. osób. Jedynie na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpi aż 2,5 mln osób. Prof. Śliwiński jako główne powody wskazuje palenie papierosów, narastające zanieczyszczenia środowiska oraz starzenie się naszego społeczeństwa. Ale najgroźniejsze – poza rakiem płuca – jest samoistne włóknienie płuc, które gorzej rokuje aniżeli wiele nowotworów, takich jak rak piersi.

Ale to nie koniec kłopotów, ponieważ mamy tu także do czynienia z potężnymi skutkami społecznymi. Przewlekłe choroby układu oddechowego generują największe koszty społeczne, ponieważ cierpiący na nie chorzy częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich oraz rentach. Dr Gryglewicz zwrócił uwagę, że wydatki z tym związane są nawet 2-3 razy większe aniżeli środki jakie przeznacza się na leczenie i hospitalizację pacjentów z tymi schorzeniami.

Wiele chorób płuc wciąż jest lekceważonych i późno wykrywanych. Z tego powodu trudno się je leczy i większe są koszty terapii. Prof. Chciałowski jako przykład podał POChP, które w naszym kraju jest wykryte leczone jedynie u 10 proc. pacjentów.

 

c37aa1eda3225fb29351b861cb23b2b0

 

Według prof. Śliwińskiego, główną przyczyną tej choroby jest palenie tytoniu, które jest również głównym czynnikiem ryzyka raka płuca, jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 14 proc. chorych.

„Nowotwór ten jest pierwszą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród Polek, częstszą niż rak piersi” – dodał prof. Śliwiński.

Papierosy są również jedną z głównych przyczyn samoistnego włóknienia płuc, na które co roku zapada w Polsce 2 tys. osób. To rzadka i słabo rozpoznana choroba, na dodatek często późno wykrywana.

„Od pojawienia się pierwszych objawów do jej rozpoznania zwykle mija 20 miesięcy, a czasami nawet 40 miesięcy” – wyjaśnił prof. Kuś.

 

suffering from asthma

 

Nie ma również pełnej dostępności do najnowszych terapii, szczególnie w przypadku nowotworów płuc oraz samoistnego włóknienia płuc. Prof. Śliwiński powiedział, że w przypadku POChP nie jest jeszcze tak źle, dostępnych jest większość potrzebnych w leczeniu tej choroby farmaceutyków.

Gorzej jest z lekami stosowanymi w samoistnym włóknieniu płuc. Są dwa tzw. leki antyfibrotyczne najnowszej generacji dopuszczone do użycia w Unii Europejskiej. Hamują one włóknienie płuc oraz spadek ich pojemności. Prof. Kuś podkreślił, że Polsce nie są jednak stosowane, ponieważ nie są jeszcze refundowane. Przyznał, że są to leki drogie, ale znacznie poprawiają stan pacjentów i wykorzystuje się w je w większości krajów Unii.

Dr Gryglewicz powiedział, że ministerstwo zdrowia przewiduje przeznaczenie większej kwoty na leczenie chorób rzadkich. Jest zatem nadzieja, że będą refundowane również leki stosowane w samoistnym włóknieniu płuc.

Prof. Kuś uważa, że konieczne jest również utworzenie centrów referencyjnych wykrywania i leczenia tej choroby. Na przykład w Czechach, które maja 10 mln ludności, jest dziesięć takich ośrodków.

 

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Astma, POChP, włóknienie płuc – lekarze starli się z politykami

  1. Dziwna sprawa. Mam znajomych co palą papierosy od czterdziestu paru lat. Piją wódę i jak na razie , nic a nic im złego nie dzieje się. Nawet te cholery nie kaszlą. :(.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s